29.09 - OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Joannę Porazińską – wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach i młodzieży. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.

Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Książki to jedno z najlepszych metod źródeł wiedzy, ponieważ rozwijają wyobraźnię oraz pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki, a przede wszystkim pozwalają przenieść się do innego świata i przeżyć niesamowite emocje.

W 2021 roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania  odbył się  29 września. Nasze przedszkolaki miały przyjemność wzięcia udziału w tym niezwykłym wydarzeniu w trakcie spotkania w bibliotece naszej szkoły. A co wydarzyło się na spotkaniu? Spacer między regałami wypełnionymi książkami dla małych i tych większych dzieci, wysłuchanie informacji o bibliotece, o funkcji jaką pełni i przeznaczeniu.  Z zaciekawieniem i  w skupieniu słuchaliśmy bajki o przygodach niesfornego Kogutka, a na zakończenie był czas na zagadki i zadania związane z przeglądanymi publikacjami i książeczkami. Każda grupa otrzymała „czytelnicze niespodzianki” które wzbogaciły nasze grupowe biblioteczki. Przedszkolaki nasze wróciły do przedszkola pełne miłych wrażeń i emocji. Chętnie opowiadały i deklarowały, że będą wspólnie z rodzicami odwiedzać bibliotekę by dołączyć nie tylko do grona czytelników, ale przede wszystkim by wspólnie  z rodzicami czytać w domu bajki na dobranoc.